Sulje

Jokaisen kuun 1. lauantai on jaettu ja jokaisen kuun 1. maanantai huoltomaanantai

Katso tarkemmat aukioloajat

Saunatalo on avoinna myös helatorstaina

-Naisten päivät ovat maanantai ja torstai

-Miesten päivät tiistai, keskiviikko, perjantai ja lauantai

-Kuukauden ensimmäinen lauantai on on jaettu lauantai

Hinnasto

Jäsen

12 €

Vieras jäsenen seurassa

25 €

Jäsenen lapsi 7-15 v.

6 €

Lapsi alle 7 v.

ilmainen

11 saunomiskerran kortti

120€

3kk kortti - M / N

275€ / 115€

Vuosikortti - M / N

695€ / 275€

Suomen Saunaseura ry

Vaskiniementie 10, 00200 Helsinki
Kahvio/kassa 050 372 4167
(saunojen aukioloaikana)

Y-tunnus: 0116872-9

Tietosuojaseloste

Saunaseuran tarkoitus

Suomen Saunaseura vaalii perinteisiä, kohteliaita saunomistapoja, joiden perustana on toisten saunarauhan kunnioittaminen. Seura vaalii saunakulttuuria ja pyrkii kehittämään suomalaista saunaa ja edistämään sitä koskevaa tutkimusta.

Myös Islannissa eletään saunabuumia

Sauna-lehden artikkelit

19.01.2026

islanti laguuni

Islantilaisessa saunassa löylyä heitetään musiikin tahtiin. Välillä pulahdetaan vuonoon vilvoittelemaan. Hiljaisuuden sijaan tärkeintä on yhteisöllisyys.

Teksti: Sari Peltonen
Kuvat: Inspired by Iceland, Guðrún Sigríður Ágústsdóttir

Pikkuruinen saunamökki on rakennettu niin rantakivikkoon, että siniharmaa meri melkein huuhtoo portaita. Lauteilta avautuu näköala vuonolle ja vastarannalla kohoavan Esja-vuoren jyrkille rinteille.

Tällaiset Tanskasta Islantiin rantautuneet gusa-saunat ovat juuri nyt Islannissa kovassa huudossa. Ja suomalaiseen saunaan tottuneelle niissä riittää ihmettelemistä.

Ensinnäkin saunassa soi musiikki.

– Musiikki luo tunnelman ja rytmittää kokemusta, sanoo Guðrún Sigríður Ágústsdóttir. Hän on koulutettu gusumeistari eli saunamestari, joka johtaa saunasessioita säännöllisesti. Taustamusiikki vaihtelee: joskus Ágústsdóttir soittaa rauhallista ambientia, mutta varsinkin perjantai- ja lauantai-iltaisin voimaannuttavia kappaleita, kuten Amy Winehousea tai muita vahvoja naisartisteja. Täysin hiljainen sauna taitaa hieman epäilyttää Ágústsdóttiria.

Iloa Guðrún Sigríður Ágústsdóttirin saunavuorolla Kría fargufassa.

Ágústsdóttir johtamilla saunavuoroilla käy pääasiassa naisia. Aluksi hän toivottaa vieraat tervetulleiksi ja ohjaa ottamaan muutaman hengityksen, saunojat asettumaan kehoihinsa. 

Itse saunarituaali koostuu kolmesta vartin mittaisesta löylysessiosta. Välillä pidetään taukoa ja käydään vilvoittelemassa ulkona. Ne, jotka uskaltavat, pulahtavat hyiseen vuonoon.

– Suosittelen sitä aina. Meri on minulle kuin lääke, Ágústsdóttir sanoo ja hymyilee.

Lämmön Ágústsdóttir nostaa puukiukaalla ja löylyä heittämällä. Viimeinen vartti on yleensä kuumin. Lämpö nousee yleensä yli sataan asteeseen.

– Joskus joku kaipaa viileämpää paikkaa, mutta kukaan ei ole joutunut vielä koskaan lähtemään ulos kesken kaiken, hän sanoo.

Saunassa on käytössä on monenlaisia tykötarpeita: saunaliinoja, eteerisiä öljyjä ja yrttejä, joita Ágústsdóttir laittaa veteen ja joskus kiukaallekin. Lakritsiyrtistä hän teki sekä juomaa että löylyvettä.

– Olen kokeillut myös kaataa cavaa kiukaalle, se oli hirveää. Prosecco oli vähän parempaa ja samppanja kaikkein parasta. Se toi saunaan ylellisen tuoksun, Ágústsdóttir sanoo.

Ágústsdóttirin saunassa tavoitteena on siis kokemus, joka ruokkii kaikkia aisteja. 

Ja ellei perinteisellä suomalaisella saunojalla olisi jo tässä tarpeeksi nielemistä, on Ágústsdóttir  järjestänyt myös erilaisia teemasaunoja, kuten discosaunan. Kerran paikalla oli stand-up koomikko, joka hauskuutti hikoilevia saunojia.

– Se oli hauskaa ja vapauttavaa. Nauru yhdistettynä lämpöön toi jotakin uutta kokemukseen, Ágústsdóttir sanoo. 

Saunamestarille itselleen sauna on verrattain uusi löytö. Ágústsdóttir harrasti pitkään extreme-lajeja: hiihti ja vaelsi jäätiköillä Islannissa ja muissa pohjoismaissa. Välillä majapaikkoina oli mökkejä, joissa oli myös sauna. 

– Ajattelin, ettei sauna ole minua varten. En pystynyt istumaan kuumassa kovinkaan kauan, hän kertoo. Samoihin aikoihin saunakokeiluiden kanssa Ágústsdóttir aloitti kuitenkin talviuinnin. Kylmän ja kuuman vuorottelu rentoutti, rauhoitti hermostoa ja vei stressiä. 

– Ja kun käy saunassa säännöllisesti, keho tottuu. Se tuntui minusta ihan uskomattomalta, hän hymyilee. 

Terveysvaikutusten rinnalle Ágústsdóttir nostaa saunan yhteisöllisyyden. Ihmiset ovat positiivisia ja saunassa on aina hyvä henki.

– En ole koskaan kokenut saunassa mitään muuta kuin iloa. Kaikki saunahetket eivät ole täydellisiä, mutta ne ovat aina vähintään hyviä, Águstsdóttir sanoo. 

Myös Islannissa asuva suomalainen kirjailija Satu Rämö on pohtinut islantilaisen saunabuumin ydintä. Terveysvaikutuksien lisäksi Rämön mukaan kyse on yhteisestä kuplasta.

— Kun tekee jotain sinänsä harmitonta mutta täysin pimeää ja jakaa kokemuksen muiden kanssa, syntyy hetkeksi yhteinen onni ja rauha, Rämö kirjoitti taannoin Apu-lehdessä (Apu 25/2025).

Siinä missä jokaisella suomalaisella mökillä on sauna, kuuluu islantilaiseen mökkivarustukseen heitur pottur (palju tai poreallas) terassilla.

Islantilaiset ovat kylpijäkansaa

Kylpeminen on kuulunut islantilaiseen kulttuuriin aina saaren asuttamisesta alkaen. Vuosisatojen ajan saarella hyödynnettiin luonnonlähteitä. Muinaisia kylpypaikkoja on useita. Esimerkiksi Snorralaug ja Grettislaug ovat tunnettu vähintään 1100-luvulta alkaen. 

1900-luvun alussa saarivaltiossa herättiin uimataidon tärkeyteen, kun suuri osa maan työvoimasta työskenteli merillä. Kyliin alettiin rakentaa julkisia uimahalleja, jotka lämmitettiin edullisesti geotermisellä energialla. Uimaopetuksesta tuli pakollinen osa peruskoulua. 

Vuosikymmenten mittaan uimahalleista on muodostunut tärkeitä paikkoja niin uimataidon, hyvinvoinnin kuin sosiaalisuudenkin näkökulmasta. 

Uimahalleja on nykyään liki jokaisessa kylässä. Uimahalli on vähän kuin italialaisen pikkukaupungin piazza: siellä ovat kaikki vauvasta vaariin. 79% Islannin aikuisväestöstä käy uimahallissa säännöllisesti. Uimahalleista löytyvät kuumat paljut, heitur pottur, taas ovat kuin brittipubin tiski: niissä vaihdetaan kuulumisia vieri vieressä.

Perinteisesti islantilaisen uimahallin vakiovarustukseen kuuluu gufubað, höyrysauna, jossa lämpötila on maltillinen 40-50 astetta, mutta ilmankosteus lähempänä 100%. 


Suomalainen sauna Islannissa

Islannin ensimmäisen suomalaistyylisen saunan avasi Jónas Halldórsson vuonna 1959. Sauna lämpeni Reykjavikissa useita vuosikymmeniä, mutta lauteille pääsivät vain miehet. Kaupungin uimahalleissa suomalaisia saunoja on ollut 1980-luvulta alkaen. 

Vuonna 2022 Suomen suurlähetystö Reykjavikissa teki tempauksen, jossa etsittiin Reykjavikin autenttisinta suomalaista saunaa. Samalla haluttiin promotoida suomalaista saunakulttuuria ja juhlistaa Islannin ja Suomen diplomaattisuhteiden 75-vuotispäivää. 

Suurlähetystön projektipäällikkö Jens Tuovinen tiimeineen lähetettiin kiertämään Reykjavikin saunoja. Niitä pisteytettiin löylyn, lämpötilan, puhtauden, ilmanlaadun ja -vaihdon sekä tunnelman perusteella. Kilpailu oli tiukka, mutta voittajaksi kruunattiin lopulta Breiðholtin lähiön uimahallin vuonna 2021 rakennettu sauna, jota Tuovinen kiittelee autenttiseksi ja tunnelmalliseksi.

Tuovinen muistelee projektia lämmöllä, mutta kulttuurierojakin oli. 

– Minulle jäi mieleen, että vaikka uimahallissa saattoi olla kelpokin suomalainen sauna, löylyn heittäminen ei sitten ehkä enää ollutkaan ollenkaan sallittua, hän hämmästelee.

Mutta kun suomalainen haluaa saunoa, häntä ei pysäytä mikään. 

– Kun muiden silmä välttää, haen pukuhuoneesta tyhjän roskakorin ja heitän löylyni sillä, kertoo eräs pitkään islannissa asunut saunoja.

Guðrún Sigríður Ágústsdóttirille suurin ero islantilaisen ja suomalaisen saunan välillä on alastomuus. Águstsdóttirin johtamissa saunasessioissa ollaan aina uimapuvuissa. 

– Minulle alastomuus tuntuisi oudolta, koska en ole kasvanut sellaiseen, mutta olen kyllä kiinnostunut suomalaisista tavoista. Minua kiinnostavat esimerkiksi ne teidän vihtanne, hän sanoo innoissaan. 

Guðrún Sigríður Ágústsdóttir (vas.) on koulutettu saunamestari.

7 x Saunomaan islantiin 

Sky Lagoon Elämyksellinen kylpylä aivan Reykjavikin kupeessa. Tilavissa suomalaisissa saunoissa on valtavat kokoseinäikkunat aavalle merelle. Kylpylässä on myös perinteinen islantilainen gufubað eli höyrysauna. Vesturvör 44-48, www.skylagoon.com/is/

Blue Lagoon Vaaleansinisestä, maitomaisesta mineraalivedestään kuuluisan Blue Lagoonin suomalaisesta saunasta on näköala laguunille ja sitä ympäröiville laavakentille. Norðurljósavegur 9, www.bluelagoon.com

Breiðholtslaug Breiðholtin lähiön uimahallin sauna rakennettiin vuonna 2021. Suomen suurlähetystö palkitsi sen vuonna 2022 pääkaupunkiseudun autenttisimpana suomalaisena saunana. Austurberg 3, www.reykjavik.is/breidholtslaug

Varmárlaug Mosfelsbærin, Reykjavikin naapurikunnan vanhan uimahallin sauna on kotoisa ja rauhallinen. Tarkasta aukioloajat ja aikataulut etukäteen, sillä saunoja ei lämmitetä päivittäin. Skólabraut 2-4, www.mos.is

Vesturbæjarlaug Reykjavikin länsikaupungin uimahallia on remontoitu viime kuukaudet, ja korjaustöissä uusitaan myös saunat. Tuliterien suomalaisten saunojen on tarkoitus avautua vieraiden käyttöön lokakuun 2025 lopussa. Hofsvallagata, www.reykjavik.is/vesturbaejarlaug

Rjúkandi Fargufa Graffiteilla koristeltu asuntovaunusauna lämpenee meren rannassa eri puolilla pääkaupunkiseutua. Saunamestari johtaa noin tunnin mittaisen rituaalin. Varaa liput etukäteen. Sijainti vaihtelee, www.fargufa.is

Kría Fargufa Vuononrannassa Gufunesissä Reykjavikin edustalla nököttävä Kría Fargufa näyttää ulospäin piskuiselta rantavajalta, mutta sisällä onkin puulämmitteinen sauna. Varaa liput verkosta etukäteen. Við bryggjuna í Gufunesi, www.kriafargufa.is

Lisää luettavaa

Sauna-lehden artikkelit

02.01.2026

Kolme kuvaa Joonas Berghällistä: Tonttu, Miesten vuoro ja saunaveljet

Hiljattain ensi-iltaan tullut Tonttu-fantasiaelokuva, kiitetyn Miesten vuoro -dokumentin jatko-osa sekä Saunaseuran saunaveljet. Siinä ohjaaja Joonas…

Joulupukki Porvoon joulupolulla

Sauna-lehden artikkelit

05.12.2025

Porvoon kauppatorilla voi saunoa joulun alla

Sauna on Porvoon perinteisen joulupolun uutuus. Se lämpiää 29.11.–21.12. keskiviikosta sunnuntaihin kello 12–18.

Sauna-lehden artikkelit

04.12.2025

Lehden 4/2025 kuvaristikon oikeat vastaukset