Sulje

Jokaisen kuun 1. lauantai on jaettu ja jokaisen kuun 1. maanantai huoltomaanantai

Katso tarkemmat aukioloajat

Saunatalo on avoinna myös helatorstaina

-Naisten päivät ovat maanantai ja torstai

-Miesten päivät tiistai, keskiviikko, perjantai ja lauantai

-Kuukauden ensimmäinen lauantai on on jaettu lauantai

Hinnasto

Jäsen

12 €

Vieras jäsenen seurassa

25 €

Jäsenen lapsi 7-15 v.

6 €

Lapsi alle 7 v.

ilmainen

11 saunomiskerran kortti

120€

3kk kortti - M / N

275€ / 115€

Vuosikortti - M / N

695€ / 275€

Suomen Saunaseura ry

Vaskiniementie 10, 00200 Helsinki
Kahvio/kassa 050 372 4167
(saunojen aukioloaikana)

Y-tunnus: 0116872-9

Tietosuojaseloste

Saunaseuran tarkoitus

Suomen Saunaseura vaalii perinteisiä, kohteliaita saunomistapoja, joiden perustana on toisten saunarauhan kunnioittaminen. Seura vaalii saunakulttuuria ja pyrkii kehittämään suomalaista saunaa ja edistämään sitä koskevaa tutkimusta.

Suomen Saunaseuran uutiskirje 6/2026

Seuran uutisia, Tiedotteet, Uutiset

27.02.2026

1. Lauantaina 28.2. esittelysauna
2. Jäsenen vieras ei voi tuoda lastaan saunomaan
3. Kevään 2026 jälkeen ei järjestetä nykymuotoisia esittelysaunoja

Lauantaina 28.2. esittelysauna
Esittelysaunapäivinä Saunatalo menee kiinni jo kello 19.00.

Jäsenen vieras ei voi tuoda lastaan saunomaan
Johtokunta on kokouksessaan 2/2026 selkiyttänyt vieraskäytäntöjä ja muistuttaa, että jäsen voi tuoda mukanaan vain yhden vieraan. Vieras ei voi tuoda mukanaan lastaan.

Jäsen on vastuussa vieraasta koko vierailun ajan. Vieraan tulee lähteä samaan aikaan kuin jäsenen. Vieraan tulee myös saapua myös samaan aikaan jäsenen kanssa.

Jäsen voi tuoda vieraan tustumaan Saunataloon. Näin ollen samaa vierasta ei voi tuoda jatkuvasti Saunatalolle saunomaan.

Kevään 2026 jälkeen ei järjestetä nykymuotoisia esittelysaunoja
Johtokunta on päättänyt kokouksessaan 2/2026 että kevään 2026 jälkeen ei nykymuotoisia esittelysaunoja enää järjestetä. Perusteena tälle on se, että esittelysaunat lohkaisevat kohtuuttoman suuruisen ajan saunomisajasta sekä Saunatalon henkilöstöresursseista pienelle porukalle oivallisimpaan sauna-aikaan lauantaina.

Vaikka niin sanotut vakituiset esittelysaunavuorot poistuvat, on johtokunnan mahdollista joskus tarpeen vaatiessa järjestää näinä ajankohtina Saunaseuran toimintaa edistäviä ja hyödyttäviä saunahetkiä. Näistä tiedotetaan hyvissä ajoin etukäteen. Tällaiset tapahtumat eivät ole kuukausittaisia eikä niitä ehdoin tahdoin haluta järjestää juuri jäsenten sauna-aikaan.

Lisää luetavaa